Przejdź do głównej zawartości

tarta sernikowo-rabarbarowa

Do tej tarty zainspirowało mnie podobne ciasto, którego miałem przyjemność spróbować w jednej z praskich kawiarni. W odróżnieniu od mojej tarty tamta miała migdałowe wypełnienie zamiast serowego. Możecie się więc spodziewać (tak coś czuję), że wkrótce pojawi się tu także przepis na tartę z migdałowo-rabarbarowym wnętrzem. Zwłaszcza, że w lodówce na ciąg dalszy  wciąż czeka trochę rabarbaru.



Składniki na ciasto kruche (forma o średnicy 28 cm):

250 g mąki pszennej
1 jajko
70 g cukru pudru
125 g masła
szczypta soli

masa serowa:

ok. 400-450 g twarogu białego (można użyć gotowego twarogu sernikowego; wtedy należy dodać połowę śmietanki lub całkowicie ją pominąć, jeśli ser jest płynny)
200 g śmietanki 30% lub tłustszej
ok. 100 g cukru pudru
3 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki mąki pszennej
3 jajka
pół opakowania cukru wanilinowego

500 g rabarbaru
dżem z czarnej porzeczki


Ciasto kruche
Mąkę przesiać do miski, dodać cukier puder i sól, wymieszać. Dodać pokrojone w kostkę masło oraz jajko. Posiekać drobno, a następnie zagnieść dość szybko ciasto. Ciasto włożyć na ok. 20 min. do lodówki. Po tym czasie ciasto rozwałkować i przełożyć do formy na tartę, odcinając nadmiar ciasta na brzegach. Podziurkować ciasto widelcem i włożyć je jeszcze na 20-30 min. do lodówki. [Jeśli nie mamy za wiele czasu, można pominąć pierwsze schładzanie i od razu wyłożyć formę ciastem.]

W międzyczasie piekarnik nagrzać do 175-190ºC. Na schłodzone ciasto położyć papier do pieczenia i obciążyć grochem lub specjalnymi kulkami do wypieków (ewentualnie postawić na wierzch jakąś mniejszą formę). Piec przez 20 minut. Wyjąć z piekarnika i zdjąć obciążenie. Posmarować ciasto dżemem z czarnej porzeczki.

Masa serowa
Ser (jeśli używamy niezmielonego twarodu) zmielić w naczyniu blendera razem ze śmietaną. Ważne, żeby był dobrze zmiksowany ze śmietaną i w miarę gładki. Ser przełożyć do miski, dodać pozostałe składniki na masę serową (jajka, mąkę ziemniaczaną, pszenną, cukier puder i cukier wanilinowy) i zmiksować całość mikserem. Nie należy miksować zbyt długo, ale składniki muszą się dobrze połączyć. Można sprawdzić poziom słodkości i ewentualnie dodać nieco cukru.

Masę serową wylać na wierzch tarty. 

Rabarbar pokroić w romby (lub dowolne inne podłużne kształty). Ułożyć bardziej lub mniej starannie na wierzchu tarty. Nie żałować rabarbaru!

Tak przygotowaną tartę włożyć do nagrzanego piekarnika i piec przez 35-40 min.



Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne

stefanka (miodownik)

stefanka zwana też miodownikiem Jedno z moich ulubionych ciast. Niestety, trzeba przyznać zupełnie szczerze, że jest dosyć czasochłonne. Jednocześnie jednak smak stefanki rekompensuje (przynajmniej mi) czas spędzony w kuchni. Stefanka, zwana w niektórych regionach (czy państwach, np. w Czechach) także miodownikiem, nadaje się na każdą okazję: małe przyjęcia, święta czy też po prostu jako niedzielny deser ;).

dyniowe earl grey

ciasto dyniowe earl grey Najwyższa pora wstawić przepis na ciasto robione już dwa tygodnie temu. Gdy tylko zobaczyłem niniejszy przepis w drugiej części  „Jadłonomii” Marty Dymek,wiedziałem, że muszę spróbować go zrobić. Dobrze pamiętam wspaniały smak ciasteczek z dodatkiem herbaty Earl Grey (tam jednak niezaparzonej), na które przepis znajdziecie tutaj . W cieście dyniowym było równie dobrze, a może i lepiej, bo całość jest wilgotna, rozpływająca się w ustach. Aha! tym, którzy „Jadłonomii” nie znają mówię, że przepis jest wegański, więc niech nie dziwi was brak jajek. Ciasto piekłem w dużej keksówce i zrobiłem mniej więcej półtorej porcji przepisu z książki Dymek. Poniżej moje proporcje

nieuTARTA gruszka

tarta gruszkowa Ostatnio dopadło mnie sporo obowiązków, czasu niewiele, a słodkiego się chce. I to dobrego słodkiego, a nie kupnego. Na szczęście tarta to tylko pół godziny roboty, a może nawet mniej. Poza tym to dobry sposób na wykorzystanie kolejnych sezonowych owoców (i to jednych z moich ulubionych) - gruszek :).