22 kwietnia 2014

szarlotka

szarlotka na kruchym cieście

Bardzo tradycyjna, dość szybka w przygotowaniu i niedroga - szarlotka. Jako że jabłka dostępne są u nas przez cały rok, można ją zrobić w dowolnym momencie. Pamiętajmy jedynie o tym, by na szarlotkę wybierać mniej słodkie (a nawet ciut kwaskowate) jabłka.

12 kwietnia 2014

stefanka (miodownik)

stefanka zwana też miodownikiem


Jedno z moich ulubionych ciast. Niestety, trzeba przyznać zupełnie szczerze, że jest dosyć czasochłonne. Jednocześnie jednak smak stefanki rekompensuje (przynajmniej mi) czas spędzony w kuchni. Stefanka, zwana w niektórych regionach (czy państwach, np. w Czechach) także miodownikiem, nadaje się na każdą okazję: małe przyjęcia, święta czy też po prostu jako niedzielny deser ;).

9 kwietnia 2014

ciasto styropian

ciasto styropian lub nibysernik

Dziś ciasto, które na blogu Smakołyki Bereniki przyciągnęło mnie swoją nazwą :). Ciasto przypomina styropian jedynie kolorem i swoją lekkością, poza tym, na szczęście, jest bardzo dobre i warte zrobienia. Poniższy przepis jest kompilacją przepisu ze wspomnianego już bloga oraz z bloga Kraina Sosny.


6 kwietnia 2014

muffiny serowe

muffiny serowe ze studencką polewą

Dzisiaj przedstawiam swój autorski przepis na muffiny serowe muffiny. Nie, nie, nie z serem, a serowe, bowiem ser jest wmieszany w ciasto. Dodatkowo muffiny polane są polewą z czekolady studenckiej. Rzecz jasna, nie jest to element obligatoryjny, ale jeśli ktoś ma, to na pewno doda on smaku :).