31 sierpnia 2015

ciasto dyniowe

wilgotne i puszyste

ciasto dyniowo-mandarynkowe


Na ostatni dzień sierpnia chciałbym dać Wam przepis na bardzo smaczne, wilgotne i mocno piernikowe ciasto z dyni. Jeśli obawiacie sie, że warzywo będzie silnie wyczuwalne, to chcę Was pozbawić obaw - dynia nadaje głównie wilgoci, może lekkiego posmaku, ale wszystko skąpanie jest w miodzie i przyprawie do piernika, więc bliżej temu ciastu do rzeczonego piernika niż na przykład marchwiaka, w którym marchew wyczuwalna jest znacznie mocniej.
Przepis to kontaminacja dwu przepisów: z Małej Cukierenki [tutaj] oraz Kwestii Smaku [tutaj].

23 sierpnia 2015

tartaletki z kremem budyniowym

kruche babeczki z owocami i kremem budyniowym


Smak ten chodził za mną już od jakiegoś czasu - smak kruchego ciasta, połączonego z puszystym i rozpływającym się w ustach kremem budyniowym (i to najlepiej nie takim z torebki, a własnoręcznie robionym, na bazie mleka, mąki i żółtek, bo taki jest najsmaczniejszy). W końcu moim pragnieniom stało się zadość i upiekłem kruche tartaletkowe spody, na które wyłożyłem rzeczony krem, a że pod ręką miałem owoce leśne, to tym lepiej, bo idealnie się skomponowały z całą resztą.


8 sierpnia 2015

dwukolorowy sernik na zimno

sernik na zimno z czarną porzeczką


Wybrałem się kilka dni temu na targ (a nie zdarza się to ostatnio za często) i zobaczyłem czarną porzeczkę -  smak mojego dzieciństwa, od dawna już nie goszczący na moich kubkach smakowych. Nie myśląc wiele, kupiłem porzeczki i zacząłem się zastanawiać, co z nią zrobić. Pomysłów było kilka, bo porzeczka to bardzo wdzięczny owoc. W końcu zdecydowałem się na sernik, wygooglałem, aby zobaczyć, co można wymyślić szczególnego i natknąłem się na sernik an zimno na Moich Wypiekach [tutaj]. Nieco zmieniłem przepis i wykonałem. Tak powstał ten nie za słodki, lekko winny, porzeczkowo-śmietankowy sernik na zimno na przepysznym kruchym spodzie :).