Przejdź do głównej zawartości

wuzetka

torcik WZ

„Jest sobota, za oknem świt i Warszawa kaszle miarowo…” – no dobrze, już nie świt, ale jednak sobota i Warszawa za moim oknem, i typowo warszawskie ciasto, czyli wuzetka (zwana też torcikiem WZ). Kakaowy puszysty biszkopt przełożony delikatną bitą śmietaną. Mmm, pychota! Ciasto przygotowuje się dość szybko. Najdłuższy jest czas studzenia biszkoptu, ale i z tym nie ma problemu przy dzisiejszej pogodzie, bo wystarczy skorzystać z zewnętrznej, balkonowej lodówki (o ile ma się taką możliwość). A więc do dzieła!


Składniki na biszkopt kakaowy:

  • 6 jajek
  • 100 g cukru (najlepiej pudru)
  • 120 g mąki pszennej
  • 30 g kakao
  • 40 g roztopionego i wystudzonego masła
  • rum z wodą do nasączenia

Krem:

  • 600 ml śmietany 30% do ubijania
  • 250 g serka mascarpone
  • 4-5 łyżek cukru pudru
  • 1 łyżeczka cukru wanilinowego (opcjonalnie)
  • dżem z czarnych porzeczek

Biszkopt:
Białka ubić na sztywną pianę, dodając pod koniec ubijania połowę cukru. Żółtka zmiksować z resztą cukru na puszystą jasną masę. Dodać do białek i delikatnie wymieszać. Mąkę przesiać z kakao, wymieszać i wsypać do masy jajecznej (najlepiej przy brzegach, by piana nie opadłą za bardzo). Mieszać powoli za pomocą drewnianej łyżki lub szpatułki. Na koniec wlać przestudzone masło, wymieszać.
Dno formy (u mnie 25 x 25 cm) wyłożyć papierem do pieczenia, boki posmarować masłem. Przelać ciasto. Piec w 180ºC. Po upieczeniu formę z biszkoptem upuścić trzykrotnie z wysokości ok. 20 cm.

Krem:
Śmietanę ubić (najpierw chwilę na szybkich obrotach, potem na wolnych), dodać cukier i serek mascarpone, zmiksować.

Wystudzony biszkopt przekroić na pół. Obie części nasączyć wodą z rumem (lub innym ponczem). Dolną warstwę posmarować cienko dżemem porzeczkowym. Na to wyłożyć większość bitej śmietany, przykryć drugim blatem, docisnąć. Wierzch przyozdobić różyczkami z bitej śmietany. Jeśli lubicie, wuzetkę można polać z wierzchu rozpuszczoną czekoladą i dopiero na taki wierzch wycisnąć bitą śmietanę.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne

stefanka (miodownik)

stefanka zwana też miodownikiem Jedno z moich ulubionych ciast. Niestety, trzeba przyznać zupełnie szczerze, że jest dosyć czasochłonne. Jednocześnie jednak smak stefanki rekompensuje (przynajmniej mi) czas spędzony w kuchni. Stefanka, zwana w niektórych regionach (czy państwach, np. w Czechach) także miodownikiem, nadaje się na każdą okazję: małe przyjęcia, święta czy też po prostu jako niedzielny deser ;).

dyniowe earl grey

ciasto dyniowe earl grey Najwyższa pora wstawić przepis na ciasto robione już dwa tygodnie temu. Gdy tylko zobaczyłem niniejszy przepis w drugiej części  „Jadłonomii” Marty Dymek,wiedziałem, że muszę spróbować go zrobić. Dobrze pamiętam wspaniały smak ciasteczek z dodatkiem herbaty Earl Grey (tam jednak niezaparzonej), na które przepis znajdziecie tutaj . W cieście dyniowym było równie dobrze, a może i lepiej, bo całość jest wilgotna, rozpływająca się w ustach. Aha! tym, którzy „Jadłonomii” nie znają mówię, że przepis jest wegański, więc niech nie dziwi was brak jajek. Ciasto piekłem w dużej keksówce i zrobiłem mniej więcej półtorej porcji przepisu z książki Dymek. Poniżej moje proporcje

nieuTARTA gruszka

tarta gruszkowa Ostatnio dopadło mnie sporo obowiązków, czasu niewiele, a słodkiego się chce. I to dobrego słodkiego, a nie kupnego. Na szczęście tarta to tylko pół godziny roboty, a może nawet mniej. Poza tym to dobry sposób na wykorzystanie kolejnych sezonowych owoców (i to jednych z moich ulubionych) - gruszek :).