Przejdź do głównej zawartości

sernik truskawkowy

sernik truskawkowy 

na spodzie biszkoptowo-orzechowym


Najpierw kupiłem ser twarogowy (sernikowy) - z myślą o zrobieniu sernika na zimno. Popatrzyłem jednak na przepisy w internecie i okazało się, że większość z nich opiera się na jogurtach lub innego typu ser (np. ricottę). Uznałem, że nie ma sensu eksperymentować, tym bardziej, że w ręce wpadł mi przepis na pieczony z twarogu sernik z tym, co miało stać się głównym bohaterem ciasta, tym, co stało się właśnie bohaterem na wszystkich straganach - truskawkami (!). I tak oto, wzorując się na przepisie z Moich Wypieków [tutaj] powstał niniejszy sernik truskawkowy na spodzie biszkoptowo-orzechowym. [Przepis na dużą tortownicę]

Składniki:

1 kg zmielonego twarogu (może być z wiaderka)
szklanka śmietany kremówki 30%
4 jajka
szklanka drobnego cukru do wypieków
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki mąki pszennej
1-2 łyżki likieru amaretto ekstraktu z wanilii
ok. 500 g truskawek

na spód:

200 g biszkoptów (mogą być podłużne)
ok. 50 g orzechów włoskich
100-120 g masła



Biszkopty i orzechy rozkruszyć np. w blenderze. Dodać do mieszanki rozpuszczone masło i wymieszać. Jeśli mieszanina byłaby zbyt sypka można dodać jeszcze ciut rozpuszczonego masła lub mleka. Na spód dużej tortownicy położyć krążek papieru do pieczenia, wysypać masę biszkoptową i wyrównać.

Ser, śmietanę, jajka, cukier, oba rodzaje mąki oraz likier zmiksować w misie (nie za długo). Część truskawek (garstkę) zmiksować w blenderze na mus, a następnie dodać do masy serowej. Masę wylać do tortownicy. Pozostałe truskawki pokroić na połówki i położyć na wierzchu sernika krągłością do góry, delikatnie zanurzając je w serze.

Sernik piec w 150⁰C przez ok. 105-110 min. (należy sprawdzić patyczkiem po ok. 90 min., czy sernik ściął się w środku, jeśli tak, można wyłączyć wcześniej). Studzić w uchylonym piekarniku. Po całkowitym wystygnięciu schować na noc do lodówki. Przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne

stefanka (miodownik)

stefanka zwana też miodownikiem Jedno z moich ulubionych ciast. Niestety, trzeba przyznać zupełnie szczerze, że jest dosyć czasochłonne. Jednocześnie jednak smak stefanki rekompensuje (przynajmniej mi) czas spędzony w kuchni. Stefanka, zwana w niektórych regionach (czy państwach, np. w Czechach) także miodownikiem, nadaje się na każdą okazję: małe przyjęcia, święta czy też po prostu jako niedzielny deser ;).

dyniowe earl grey

ciasto dyniowe earl grey Najwyższa pora wstawić przepis na ciasto robione już dwa tygodnie temu. Gdy tylko zobaczyłem niniejszy przepis w drugiej części  „Jadłonomii” Marty Dymek,wiedziałem, że muszę spróbować go zrobić. Dobrze pamiętam wspaniały smak ciasteczek z dodatkiem herbaty Earl Grey (tam jednak niezaparzonej), na które przepis znajdziecie tutaj . W cieście dyniowym było równie dobrze, a może i lepiej, bo całość jest wilgotna, rozpływająca się w ustach. Aha! tym, którzy „Jadłonomii” nie znają mówię, że przepis jest wegański, więc niech nie dziwi was brak jajek. Ciasto piekłem w dużej keksówce i zrobiłem mniej więcej półtorej porcji przepisu z książki Dymek. Poniżej moje proporcje

nieuTARTA gruszka

tarta gruszkowa Ostatnio dopadło mnie sporo obowiązków, czasu niewiele, a słodkiego się chce. I to dobrego słodkiego, a nie kupnego. Na szczęście tarta to tylko pół godziny roboty, a może nawet mniej. Poza tym to dobry sposób na wykorzystanie kolejnych sezonowych owoców (i to jednych z moich ulubionych) - gruszek :).