Przejdź do głównej zawartości

tarta truskawkowo-czekoladowa

truskawki, czekolada i bita śmietana

na kruchym cieście

Czy można chcieć czegoś więcej niż wymienione powyżej składniki w deszczowy dzień? Pewnie można, ale zapewniam Was, że połączenie truskawek, czekolady i bitej śmietany na cudownym kruchym spodzie podnosi znacząco poziom endorfin we krwi, zwłaszcza w pochmurne dni. Truskawki co prawda jeszcze nie polskie, ale zawsze to jakiś przedsmak, kuszący i w tym wydaniu wart spróbowania.







Składniki na kakaowy spód (duża forma na tartę):

  • ok. 285 g mąki pszennej
  • 10-15 g kakao (ok. 2,5 łyżki)
  • 150-170 g masła
  • 1 duże jajko (lub dwa mniejsze)
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 2 łyżeczki cukru wanilinowego
  • szczypta soli

Wierzch:

  • kilka łyżek dżemu z czarnej porzeczki
  • 250 g serka mascarpone
  • ok. 140 g gorzkiej czekolady
  • 5-6 łyżek cukru pudru
  • 300 ml śmietany 30%
  • śmietan-fix (opcjonalnie)
  • ok. 400 g truskawek (7-8 sztuk)

Mąkę przesiać do miski razem z kakao. Wymieszać z cukrem pudrem i cukrem wanilinowym oraz solą. Dodać pokrojone w kostkę masło i jajko. Zagnieść ciasto. Jeśli ciasto byłoby zbyt suche można dodać jeszcze nieco masła lub łyżeczkę śmietany 12%. 

Ciasto rozwałkować i przełożyć do formy na tartę. Schować do lodówki na czas nagrzewania piekarnika (15-20 min.). Następnie wyjąć, przykryć papierem do pieczenia i obciążyć grochem lub kulkami do wypieków. Piec przez 15 min. w 200oC. Po tym czasie zdjąć groch i piec jeszcze przez ok. 8 min. Wyjąć i wystudzić.

Spód posmarować dżemem porzeczkowym.

Większość czekolady (ok. 100 g) rozpuścić w kąpieli wodnej i przestudzić nieco. Wmieszać do niej serek mascarpone oraz 2 łyżki cukru pudru. Gotową masę przełożyć na tartę.

Śmietanę ubić na sztywno z dodatkiem śmietan-fixu i 3 łyżek cukru pudru. Rozsmarować część na wierzchu tarty, a częścią przyozdobić tartę za pomocą rękawa cukierniczego.

Truskawki pokroić w talarki i ułożyć na bitej śmietanie. Pozostałą część czekolady (ok. 40 g) rozpuścić w kąpieli wodnej i polać nią truskawki.

Całość schłodzić w lodówce przez min. godzinę.




Komentarze

  1. Jeżeli to ciacho smakowało tak, jak wygląda to zazdroszczę ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne

stefanka (miodownik)

stefanka zwana też miodownikiem Jedno z moich ulubionych ciast. Niestety, trzeba przyznać zupełnie szczerze, że jest dosyć czasochłonne. Jednocześnie jednak smak stefanki rekompensuje (przynajmniej mi) czas spędzony w kuchni. Stefanka, zwana w niektórych regionach (czy państwach, np. w Czechach) także miodownikiem, nadaje się na każdą okazję: małe przyjęcia, święta czy też po prostu jako niedzielny deser ;).

dyniowe earl grey

ciasto dyniowe earl grey Najwyższa pora wstawić przepis na ciasto robione już dwa tygodnie temu. Gdy tylko zobaczyłem niniejszy przepis w drugiej części  „Jadłonomii” Marty Dymek,wiedziałem, że muszę spróbować go zrobić. Dobrze pamiętam wspaniały smak ciasteczek z dodatkiem herbaty Earl Grey (tam jednak niezaparzonej), na które przepis znajdziecie tutaj . W cieście dyniowym było równie dobrze, a może i lepiej, bo całość jest wilgotna, rozpływająca się w ustach. Aha! tym, którzy „Jadłonomii” nie znają mówię, że przepis jest wegański, więc niech nie dziwi was brak jajek. Ciasto piekłem w dużej keksówce i zrobiłem mniej więcej półtorej porcji przepisu z książki Dymek. Poniżej moje proporcje

nieuTARTA gruszka

tarta gruszkowa Ostatnio dopadło mnie sporo obowiązków, czasu niewiele, a słodkiego się chce. I to dobrego słodkiego, a nie kupnego. Na szczęście tarta to tylko pół godziny roboty, a może nawet mniej. Poza tym to dobry sposób na wykorzystanie kolejnych sezonowych owoców (i to jednych z moich ulubionych) - gruszek :).