Przejdź do głównej zawartości

tartaletki z kremem budyniowym

kruche babeczki z owocami i kremem budyniowym


Smak ten chodził za mną już od jakiegoś czasu - smak kruchego ciasta, połączonego z puszystym i rozpływającym się w ustach kremem budyniowym (i to najlepiej nie takim z torebki, a własnoręcznie robionym, na bazie mleka, mąki i żółtek, bo taki jest najsmaczniejszy). W końcu moim pragnieniom stało się zadość i upiekłem kruche tartaletkowe spody, na które wyłożyłem rzeczony krem, a że pod ręką miałem owoce leśne, to tym lepiej, bo idealnie się skomponowały z całą resztą.


Składniki na kruche spody:

  • 250 g mąki
  • 125 g zimnego masła
  • 1 jajko
  • 75 g cukru pudru
  • szczypta soli

na krem budyniowy:

  • 500 g pełnego mleka
  • pół laski wanilii
  • 4 żółtka
  • 50 g mąki pszennej
  • 80 g drobnego cukru do wypieków
dodatkowo: owoce do dekoracji





Kruche spody:
Mąkę przesiać do miski z cukrem pudrem. Dodać pokrojone w kostkę masło, jajko i sól, posiekać wszystko nożem, a następnie szybko zagnieść ciasto. Ciasto zawinąć w folię i schować do lodówki na godzinę lub do zamrażalnika na ok. 30 min. Po tym czasie wyjąć ciasto i rozwałkować lub odrywać po kawałku, a następnie wyklejać posmarowane lekko tłuszczem foremki na tartaletki. Ponakłuwać każdy spód widelcem. Piec w 200oC przez ok. 20 min. Wyjąć i wystudzić.

Krem:
Laskę wanilii przekroić wzdłuż i wyjąć z niej za pomocą noża lub łyżeczki ziarenka. Wrzucić je do mleka i zagotować, a następnie zdjąć z palnika.

Cukier utrzeć z żółtkami na puszystą, białą masę, stopniowo dodawać mąkę i dalej miksować aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowaną masę jajeczną dodać do ugotowanego mleka i wymieszać lub zmiksować. Całość gotować aż do zgęstnienia kremu, cały czas mieszając drewnianą łyżką. Przykryć krem folią spożywczą tak, by dotykała ona powierzchni kremu (zapobiegnie to powstaniu kożucha). Wystudzić całkowicie, a następnie za pomocą rękawa cukierniczego nakładać na tartaletki.

Ciastka przyozdobić owocami.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne

stefanka (miodownik)

stefanka zwana też miodownikiem Jedno z moich ulubionych ciast. Niestety, trzeba przyznać zupełnie szczerze, że jest dosyć czasochłonne. Jednocześnie jednak smak stefanki rekompensuje (przynajmniej mi) czas spędzony w kuchni. Stefanka, zwana w niektórych regionach (czy państwach, np. w Czechach) także miodownikiem, nadaje się na każdą okazję: małe przyjęcia, święta czy też po prostu jako niedzielny deser ;).

dyniowe earl grey

ciasto dyniowe earl grey Najwyższa pora wstawić przepis na ciasto robione już dwa tygodnie temu. Gdy tylko zobaczyłem niniejszy przepis w drugiej części  „Jadłonomii” Marty Dymek,wiedziałem, że muszę spróbować go zrobić. Dobrze pamiętam wspaniały smak ciasteczek z dodatkiem herbaty Earl Grey (tam jednak niezaparzonej), na które przepis znajdziecie tutaj . W cieście dyniowym było równie dobrze, a może i lepiej, bo całość jest wilgotna, rozpływająca się w ustach. Aha! tym, którzy „Jadłonomii” nie znają mówię, że przepis jest wegański, więc niech nie dziwi was brak jajek. Ciasto piekłem w dużej keksówce i zrobiłem mniej więcej półtorej porcji przepisu z książki Dymek. Poniżej moje proporcje

nieuTARTA gruszka

tarta gruszkowa Ostatnio dopadło mnie sporo obowiązków, czasu niewiele, a słodkiego się chce. I to dobrego słodkiego, a nie kupnego. Na szczęście tarta to tylko pół godziny roboty, a może nawet mniej. Poza tym to dobry sposób na wykorzystanie kolejnych sezonowych owoców (i to jednych z moich ulubionych) - gruszek :).