Przejdź do głównej zawartości

szarlotka z cytrynowym sercem

cytrynowa szarlotka na kruchym cieście


Znowu będzie nieco politycznie (#jedzjabłka #putin), ale trochę przypadkiem (tylko trochę ;)). Niezależnie jednak od intencji działania ciasto warte jest grzechu i upieczenia. Jabłka, cytryna i ta kruchość - daje to orzeźwiający przysmak.
Przepis inspirowany tym tutaj - na blogu Moje Wypieki.


Składniki na kruche ciasto:

  • 375 g mąki pszennej 
  • ok. 120 g brązowego cukru
  • 250 g zimnego masła
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 żółtko (opcjonalnie całe jajko)
  • ok. 1-2 łyżek śmietany
  • skórka otarta z 1 cytryny

Jabłkowo-cytrynowe wnętrze:

  • ponad 1 kg jabłek (antonówka lub reneta)
  • 1/3 szklanki cukru (w zależności od słodkości jabłek)
  • sok z jednej cytryny
  • 1 kisiel cytrynowy
  • kilka łyżek bułki tartej
Piekarnik nagrzać do 180oC. Jabłka obrać i pokroić na plasterki. Wrzucić do garnka i wymieszać z cukrem oraz sokiem z cytryny. 

Mąkę przesiać do miski. Wymieszać z proszkiem do pieczenia, cukrem i startą skórką z cytryny, dodać posiekane w kostkę masło i żółtko. Zagnieść ciasto. Jeśli ciasto będzie zbyt suche, dodać nieco śmietany. Ciasto podzielić na dwie części. Jedną z nich wylepić wyłożony papierem do pieczenia spód tortownicy. Nakłuć widelcem w kilkunastu miejscach. Piec przez 20-25 min. Drugą część ciasta włożyć do lodówki.

Jabłka podsmażyć do momentu, gdy puszczą pierwszy sok (ten najbardziej płynny). Sok odlać do innego naczynia i wsypać do niego kisiel. Zblendować lub wymieszać bardzo dokładnie.

Jabłka postawić z powrotem na gazie i podgrzewając wlać do nich sok zmieszany z kisielem. Przez chwilę mieszać energicznie. Zdjąć naczynie z gazu.

Jabłka wyłożyć na podpieczony wcześniej spód.

Pozostałe ciasto wyjąć z lodówki i rozwałkować na wielkość tortownicy [na papierze do pieczenia lub silikonowej tortownicy, aby potem łatwiej było przenieść]. Rozwałkowanym ciastem przykryć jabłka. Ponakłuwać widelcem.

Piec jeszcze przez 40-45 min. do zarumienienia.

Wyjąć i wystudzić całkowicie przed otwarciem formy (jabłka muszą zastygnąć). Posypać cukrem pudrem.

Jabłka wolności

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne

stefanka (miodownik)

stefanka zwana też miodownikiem Jedno z moich ulubionych ciast. Niestety, trzeba przyznać zupełnie szczerze, że jest dosyć czasochłonne. Jednocześnie jednak smak stefanki rekompensuje (przynajmniej mi) czas spędzony w kuchni. Stefanka, zwana w niektórych regionach (czy państwach, np. w Czechach) także miodownikiem, nadaje się na każdą okazję: małe przyjęcia, święta czy też po prostu jako niedzielny deser ;).

dyniowe earl grey

ciasto dyniowe earl grey Najwyższa pora wstawić przepis na ciasto robione już dwa tygodnie temu. Gdy tylko zobaczyłem niniejszy przepis w drugiej części  „Jadłonomii” Marty Dymek,wiedziałem, że muszę spróbować go zrobić. Dobrze pamiętam wspaniały smak ciasteczek z dodatkiem herbaty Earl Grey (tam jednak niezaparzonej), na które przepis znajdziecie tutaj . W cieście dyniowym było równie dobrze, a może i lepiej, bo całość jest wilgotna, rozpływająca się w ustach. Aha! tym, którzy „Jadłonomii” nie znają mówię, że przepis jest wegański, więc niech nie dziwi was brak jajek. Ciasto piekłem w dużej keksówce i zrobiłem mniej więcej półtorej porcji przepisu z książki Dymek. Poniżej moje proporcje

nieuTARTA gruszka

tarta gruszkowa Ostatnio dopadło mnie sporo obowiązków, czasu niewiele, a słodkiego się chce. I to dobrego słodkiego, a nie kupnego. Na szczęście tarta to tylko pół godziny roboty, a może nawet mniej. Poza tym to dobry sposób na wykorzystanie kolejnych sezonowych owoców (i to jednych z moich ulubionych) - gruszek :).