Przejdź do głównej zawartości

babeczki z kremem mascarpone

kruche babeczki z kremem mascarpone

[Spód babeczek był już prezentowany w przepisie na kruche babeczki z kremem cytrynowym. Zależało mi, aby podzielić się przepisem na ten jakże prosty, a smaczny krem. Babeczki przygotowuje się dość łatwo, a same spody mogą poleżeć spokojnie ponad tydzień. Odpowiednia dekoracja sprawi, że można je podać na każdą okazję; kolorowe galaretki sprawią, że babeczkami zachwycą się np. dzieci.]



Składniki na ciasto (półkruche):

  • 250 g mąki 
  • 100 g masła w temperaturze pokojowej 
  • 1 jajko 
  • 2 łyżki cukru pudru 
  • 2 łyżeczki cukru wanilinowego 
  • szczypta soli 

Krem:

  • 250 g serka mascarpone 
  • 200 ml śmietany 30% do ubijania 
  • 2-3 łyżki cukru pudru 
  • 2 łyżeczki cukru wanilinowego 
  • dżem (marmolada) [u mnie truskawkowy]
  • galaretki i owoce do dekoracji

Przygotowanie ciasta
Przesiać mąkę do miski, wymieszać z cukrem pudrem i cukrem wanilinowym. Dodać pokrojone w kostkę masło i posiekać je nożem na mniejsze kawałki. Wbić jajko i zagnieść gładkie ciasto. Zawinąć ciasto w folię i włożyć do lodówki na ok. 20 minut.

Wylepiać ciastem (niezbyt grubo!) wyłożone papilotkami lub posmarowane tłuszczem foremki. W każdą foremek włożyć kawałek papieru do pieczenia i wysypać grochem, aby ciasto zanadto nie wyrosło. Piec z obciążeniem przez 15 min. w 200oC, zdjąć groch i papier z wierzchu i piec jeszcze 5 min.

Wyjąć i ostudzić.

Krem
Śmietanę ubić na sztywną pianę (na początek przez chwilę na najwyższych obrotach, potem tylko na niskich).

Ser mascarpone wymieszać z cukrem pudrem i cukrem wanilinowym. Stopniowo dodawać ubitą śmietaną i mieszać łyżką do uzyskania jednolitej masy.

Na spód wystudzonych babeczek nakładać po łyżeczce dżemu lub marmolady, a następnie krem. Udekorować wedle uznania: perełkami, owocami lub przygotowaną wcześniej i pokrojoną w kostkę galaretką owocową. [Szczególnie polecam dekorować borówką amerykańską. Co prawda na razie nie ma jej w sklepach świeżej, ale może znajdzie się jakaś zamrożona :).]

Komentarze

  1. jakie kolorowe, aż się chce jeść

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mogę tylko podziękować i zdradzić, że na imprezie, na którą trafiły zniknęły w trymiga ;)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne

stefanka (miodownik)

stefanka zwana też miodownikiem Jedno z moich ulubionych ciast. Niestety, trzeba przyznać zupełnie szczerze, że jest dosyć czasochłonne. Jednocześnie jednak smak stefanki rekompensuje (przynajmniej mi) czas spędzony w kuchni. Stefanka, zwana w niektórych regionach (czy państwach, np. w Czechach) także miodownikiem, nadaje się na każdą okazję: małe przyjęcia, święta czy też po prostu jako niedzielny deser ;).

dyniowe earl grey

ciasto dyniowe earl grey Najwyższa pora wstawić przepis na ciasto robione już dwa tygodnie temu. Gdy tylko zobaczyłem niniejszy przepis w drugiej części  „Jadłonomii” Marty Dymek,wiedziałem, że muszę spróbować go zrobić. Dobrze pamiętam wspaniały smak ciasteczek z dodatkiem herbaty Earl Grey (tam jednak niezaparzonej), na które przepis znajdziecie tutaj . W cieście dyniowym było równie dobrze, a może i lepiej, bo całość jest wilgotna, rozpływająca się w ustach. Aha! tym, którzy „Jadłonomii” nie znają mówię, że przepis jest wegański, więc niech nie dziwi was brak jajek. Ciasto piekłem w dużej keksówce i zrobiłem mniej więcej półtorej porcji przepisu z książki Dymek. Poniżej moje proporcje

nieuTARTA gruszka

tarta gruszkowa Ostatnio dopadło mnie sporo obowiązków, czasu niewiele, a słodkiego się chce. I to dobrego słodkiego, a nie kupnego. Na szczęście tarta to tylko pół godziny roboty, a może nawet mniej. Poza tym to dobry sposób na wykorzystanie kolejnych sezonowych owoców (i to jednych z moich ulubionych) - gruszek :).