Przejdź do głównej zawartości

święta tuż-tuż, czyli pierniczki

świąteczne pierniczki (ps. svętъčьnъje pierniky)



składniki:

  • 500 g mąki pszennej
  • 200 g miodu (ok. 4-5 łyżek)
  • ok. 100 g cukru
  • 120 g masła
  • 1 jajko
  • 2 łyżki sody oczyszczonej
  • 40 g przyprawy piernikowej
  • szczypta soli

Masło i cukier rozpuścić w rondelki mieszając do momentu aż cukier zupełnie się rozpuści.

Do miski przesiać mąkę, wymieszać z sodą i przyprawą piernikową (korzenną). Dodać miód oraz jajko, wlać rozpuszczone, przestudzone masło. Wyrobić gładkie ciasto. Można je schłodzić przez pół godziny lub godzinę w lodówce, alby nie kleiło się potem do wałka. Rozwałkować je niezbyt grubo (ok. pół centymetra), podsypując przy tym mąką. Wykroić pierniczki i ułożyć na papierze do pieczenia niezbyt blisko siebie, ponieważ urosną.

Piec ok. 8-10 min. w 180oC na złoty kolor. Wystudzić. Przechowywać w szczelnie zamkniętej puszce lub słoiku.

Pierniki należy lukrować dopiero przed podaniem [stąd też te powyżej nie mają jeszcze żadnego lukru].

Porada: aby pierniczki zmiękły i nabrały dodatkowego zapachu można włożyć do puszek kawałek skórki z jabłka. Należy jednak pamiętać, by nie leżała tam ona za długo, bo może zacząć się psuć.



Komentarze

  1. Wojciu, a czemu lukrujemy dopiero przed podaniem? / sztorc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hm, ja prawdę mówiąc nie lukrowałem w tamtym roku w ogóle, bo lubię bez. Znalazłem jednak informację, że tak powinno się zrobić. Podejrzewam, że chodzi o to, żeby lukier nie odpadł (nie rozpuścił się), bo jak pierniczki będą szczelnie zamknięte ze skórką jabłka, to będzie tam trochę wilgoci, która zmiękczy pierniczki, ale jednocześnie mogłaby spowodować, że lukier się rozmyje.

      Usuń
  2. Jakie cudne :)

    Poproszę kilka gwiazdek ;) !

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne

stefanka (miodownik)

stefanka zwana też miodownikiem Jedno z moich ulubionych ciast. Niestety, trzeba przyznać zupełnie szczerze, że jest dosyć czasochłonne. Jednocześnie jednak smak stefanki rekompensuje (przynajmniej mi) czas spędzony w kuchni. Stefanka, zwana w niektórych regionach (czy państwach, np. w Czechach) także miodownikiem, nadaje się na każdą okazję: małe przyjęcia, święta czy też po prostu jako niedzielny deser ;).

dyniowe earl grey

ciasto dyniowe earl grey Najwyższa pora wstawić przepis na ciasto robione już dwa tygodnie temu. Gdy tylko zobaczyłem niniejszy przepis w drugiej części  „Jadłonomii” Marty Dymek,wiedziałem, że muszę spróbować go zrobić. Dobrze pamiętam wspaniały smak ciasteczek z dodatkiem herbaty Earl Grey (tam jednak niezaparzonej), na które przepis znajdziecie tutaj . W cieście dyniowym było równie dobrze, a może i lepiej, bo całość jest wilgotna, rozpływająca się w ustach. Aha! tym, którzy „Jadłonomii” nie znają mówię, że przepis jest wegański, więc niech nie dziwi was brak jajek. Ciasto piekłem w dużej keksówce i zrobiłem mniej więcej półtorej porcji przepisu z książki Dymek. Poniżej moje proporcje

nieuTARTA gruszka

tarta gruszkowa Ostatnio dopadło mnie sporo obowiązków, czasu niewiele, a słodkiego się chce. I to dobrego słodkiego, a nie kupnego. Na szczęście tarta to tylko pół godziny roboty, a może nawet mniej. Poza tym to dobry sposób na wykorzystanie kolejnych sezonowych owoców (i to jednych z moich ulubionych) - gruszek :).