Przejdź do głównej zawartości

pączki pieczone

pączki pieczone z lukrem pomarańczowym
(ps. 
pǫčьky pečene)

[Przepis inspirowany przepisem ze strony Kwestia smaku]

 składniki:

  • 100 ml ciepłego mleka
  • 50 g świeżych drożdży [ja miałem ok. 15 g świeżych oraz pół opakowania suszonych]
  • ok. 350 g mąki pszennej
  • 50 g cukru
  • 3/4 łyżeczki soli
  • 3 jajka
  • 100 g rozpuszczonego masła
  • kilka łyżek oleju roślinnego (opcjonalnie)
oraz
  • jajko do posmarowania
  • marmolada o dowolnym smaku
  • na lukier pomarańczowy: kilka łyżek cukru pudru, sok z pomarańczy, sok z cytryny, kandyzowana skórka pomarańczowa
Świeże drożdże pokruszyć do miseczki i zasypać łyżeczką cukru i łyżką mąki, a następnie zalać ciepłym (ale nie gorącym mlekiem) i dokładnie wymieszać. Pozostawić zaczyn na 10-15 min do wyrośnięcia.

Mąkę przesiać do miski, wymieszać z cukrem i solą oraz suchymi drożdżami (jeśli je dodajemy). [Uwaga, jeśli dodajemy także suche drożdże, część mleka można dodać do miski z mąką]. Wyrośnięty zaczyn przelać do mąki i wymieszać łyżką. Wciąż mieszając (mikserem, łyżką lub ręką) dodawać kolejne jajka, a na koniec rozpuszczone masło. Jeśli ciasto będzie zbyt kleiste (powinno być sprężyste, błyszczące i swobodnie odchodzić od ręki), należy dodawać po łyżce oleju (powinna wystarczyć jedna lub dwie), aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Ciasto pozostawić do wyrośnięcia na godzinę. 

Wyrośnięte ciasto przerobić raz jeszcze
[na tym etapie możemy jeszcze zmienić konsystencję ciasta, dodając do niego mąki lub tłuszczu]. Z kuli ciasta odrywać ręką lub za pomocą łyżki odrywać kawałki wielkości dużego orzecha włoskiego [należy pamiętać, że pączki jeszcze wyrosną]. Każdy kawałek rozpłaszczać na dłoni, nakładać łyżeczkę marmolady i zaklejać, formując kulkę. Pączki układać na dużych papilotkach, miejscem sklejenia ku dołowi, a następnie posmarować rozkłóconym jajkiem.


Piekarnik nagrzać do 180oC, pozwalając wyrosnąć jeszcze w tym czasie pączkom. Włożyć blachę do nagrzanego piekarnika i piec ok. 15-20 minut (po ok. 12 min. należy pilnować, aby pączki się nie przypaliły, ale też by nie były zbyt blade).

Lekko ostudzić i polać lukrem.

Lukier pomarańczowy:
Kilka łyżek cukru pudru (5-6) wymieszać z łyżką soku z cytryny, dwiema łyżkami soku z pomarańczy oraz dwiema łyżeczkami kandyzowanej skórki pomarańczowej. Podczas mieszania należy rozcierać grudki. Gęstość lukru należy regulować przez dodawanie cukru pudru lub soku pomarańczowego.



Komentarze

Popularne

stefanka (miodownik)

stefanka zwana też miodownikiem Jedno z moich ulubionych ciast. Niestety, trzeba przyznać zupełnie szczerze, że jest dosyć czasochłonne. Jednocześnie jednak smak stefanki rekompensuje (przynajmniej mi) czas spędzony w kuchni. Stefanka, zwana w niektórych regionach (czy państwach, np. w Czechach) także miodownikiem, nadaje się na każdą okazję: małe przyjęcia, święta czy też po prostu jako niedzielny deser ;).

dyniowe earl grey

ciasto dyniowe earl grey Najwyższa pora wstawić przepis na ciasto robione już dwa tygodnie temu. Gdy tylko zobaczyłem niniejszy przepis w drugiej części  „Jadłonomii” Marty Dymek,wiedziałem, że muszę spróbować go zrobić. Dobrze pamiętam wspaniały smak ciasteczek z dodatkiem herbaty Earl Grey (tam jednak niezaparzonej), na które przepis znajdziecie tutaj . W cieście dyniowym było równie dobrze, a może i lepiej, bo całość jest wilgotna, rozpływająca się w ustach. Aha! tym, którzy „Jadłonomii” nie znają mówię, że przepis jest wegański, więc niech nie dziwi was brak jajek. Ciasto piekłem w dużej keksówce i zrobiłem mniej więcej półtorej porcji przepisu z książki Dymek. Poniżej moje proporcje

nieuTARTA gruszka

tarta gruszkowa Ostatnio dopadło mnie sporo obowiązków, czasu niewiele, a słodkiego się chce. I to dobrego słodkiego, a nie kupnego. Na szczęście tarta to tylko pół godziny roboty, a może nawet mniej. Poza tym to dobry sposób na wykorzystanie kolejnych sezonowych owoców (i to jednych z moich ulubionych) - gruszek :).