Przejdź do głównej zawartości

torcik W-Z

wuzetka z bitą śmietaną i wiśniami

Dziś klasyczny torcik W-Z, którego nazwa pochodzi (zależnie od teorii) albo od trasy W-Z, przy której znajdowała się jedna z cukierni, albo od skrótu WZK, oznaczającego wypiek z kremem. Niezależnie od tego, skąd pochodzi nazwa, ciasto to jest uważane przez moją rodzicielkę za jedno z szybszych i prostszych. Ja mogę tylko powiedzieć, że chyba wciąż jeszcze szukam dobrego sposobu na jego zrobienie. Dlatego za jakiś czas wuzetka pojawi się zapewne ponownie - z nieco innym przepisem. Tymczasem ten.




Składniki:


  • 4 jajka
  • 180 g mąki
  • 200 g cukru
  • 2 łyżki kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 4 łyżki wody mineralnej gazowanej
  • ok. 900 ml śmietany kremówki
  • 10 łyżek cukru pudru
  • 4 łyżeczki żelatyny lub 4 opakow. śmietan-fixu
  • dżem z czarnej porzeczki lub inny owocowy
  • słoiczek wiśni drelowanych
  • 50 ml spirytusu lub wódki

polewa:

  • 60 ml mleka
  • 200 g czekolady mlecznej
Mąkę przesiać z kakao oraz proszkiem do pieczenia. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, po czym stopniowo dodawać cukier i 4 łyżki zimnej wody, mieszając na najmniejszych obrotach. Następnie do białek stopniowo dodawać mąkę zmieszaną z kakao i proszkiem do pieczenia. Najlepiej wymieszać delikatnie łyżką.

Ciasto przelać do wyłożonej papierem do pieczenia blachy. Piec ok. 25 min. w 170oC. Ostudzić i przekroić na pół. [Jeśli ciasto z jakichś przyczyn by nie wyrosło, to można podzielić ciasto na dwie części w poprzek, a następnie położyć jedną na drugą. Należy jednak wtedy zrobić jedynie pół porcji bitej śmietany oraz polewy.] Dolny płat nasączyć alkoholem rozcieńczonym wodą i posmarować dżemem.

Śmietanę ubić, dodając pod koniec ubijania cukier puder zmieszany ze śmietan-fixem [jeśli używamy żelatyny, to należy ją wcześniej rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody, przestudzić i wlać do bitej śmietany pod koniec ubijania]. Masę wyłożyć na biszkopt i przykryć drugim płatem ciasta, lekko dociskając.

Polewa czekoladowa:
Mleko zagotować, zdjąć z ognia. Rozpuścić w nim czekoladę, cały czas mieszając. Polewę równomiernie rozprowadzić po biszkopcie i schłodzić w lodówce przez ok. 2 godziny. Ciasto pokroić na kwadraty i każdy przyozdobić bitą śmietaną ze szprycy.





Komentarze

Popularne

stefanka (miodownik)

stefanka zwana też miodownikiem Jedno z moich ulubionych ciast. Niestety, trzeba przyznać zupełnie szczerze, że jest dosyć czasochłonne. Jednocześnie jednak smak stefanki rekompensuje (przynajmniej mi) czas spędzony w kuchni. Stefanka, zwana w niektórych regionach (czy państwach, np. w Czechach) także miodownikiem, nadaje się na każdą okazję: małe przyjęcia, święta czy też po prostu jako niedzielny deser ;).

dyniowe earl grey

ciasto dyniowe earl grey Najwyższa pora wstawić przepis na ciasto robione już dwa tygodnie temu. Gdy tylko zobaczyłem niniejszy przepis w drugiej części  „Jadłonomii” Marty Dymek,wiedziałem, że muszę spróbować go zrobić. Dobrze pamiętam wspaniały smak ciasteczek z dodatkiem herbaty Earl Grey (tam jednak niezaparzonej), na które przepis znajdziecie tutaj . W cieście dyniowym było równie dobrze, a może i lepiej, bo całość jest wilgotna, rozpływająca się w ustach. Aha! tym, którzy „Jadłonomii” nie znają mówię, że przepis jest wegański, więc niech nie dziwi was brak jajek. Ciasto piekłem w dużej keksówce i zrobiłem mniej więcej półtorej porcji przepisu z książki Dymek. Poniżej moje proporcje

nieuTARTA gruszka

tarta gruszkowa Ostatnio dopadło mnie sporo obowiązków, czasu niewiele, a słodkiego się chce. I to dobrego słodkiego, a nie kupnego. Na szczęście tarta to tylko pół godziny roboty, a może nawet mniej. Poza tym to dobry sposób na wykorzystanie kolejnych sezonowych owoców (i to jednych z moich ulubionych) - gruszek :).